Skip to content Skip to footer

Co jeśli znajdę na plaży fokę?

Czy wiesz, że na kołobrzeskich plażach co jakiś czas znajdowane są foki?

Warto wiedzieć, jak się wówczas zachować, by nie zaszkodzić foce.

Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie dotykać foki. Foki to drapieżniki, a więc gryzą (naprawdę boleśnie!) i mogą być nosicielem wielu groźnych dla człowieka chorób. Jeśli spacerujesz z psem, również nie pozwól mu na kontakt z foką. Może zostać zaatakowany lub zarazić się chorobą.

Nigdy nie karm, nie polewaj wodą i nie wykonuj gwałtownych ruchów. To może doprowadzić do ataków strachu u foki. Zadzwoń do Błękitnego Patrolu WWF – ☎ 795 536 009.

W Kołobrzegu można spotkać foki szare (Phoca vitulina), które odwiedzają tamtejsze plaże i port w poszukiwaniu pożywienia. Foki szare są najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem fok w Europie i bardzo odporne na warunki środowiskowe. Można je czasem zobaczyć wypoczywające na plaży lub pływające w wodach portu.

Foki stanowią również ważny element ekosystemu morskiego, dlatego warto szanować ich naturalne środowisko i nie zakłócać ich spokoju. Dla miłośników zwierząt i przyrody obserwowanie fok w Kołobrzegu to niezapomniane doświadczenie.

Warto także wspomnieć, że foki są pod ochroną, dlatego należy zachować odległość i nie próbować ich karmić ani dotykać. Dzięki temu możemy cieszyć się ich obecnością i pomóc w zachowaniu naturalnego piękna morskich ssaków. Foki w Kołobrzegu to prawdziwy skarb nadmorskiego krajobrazu!