Wyjazdy edukacyjne na Bornholm

Proponujemy aktywne zwiedzanie i zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych na różnych poziomach nauczania, które będą ciekawym dopełnieniem programu w trakcie trwania roku szkolnego.

Kołobrzeska Żegluga Pasażerska zaprasza uczniów na pokład statku m/s Jantar.
W trakcie rejsu:
- zwiedzicie mostek kapitański oraz pokłady statku i poszerzycie swoja wiedzę o podstawy nawigacji, metrologii na morzu i budowy maszyn na statku,
- doświadczona kadra oficerska przybliży podstawowe pojęcia i zasady życia na statku,
- kapitan opowie historię żeglugi oraz tradycje morskie,
- bosman zapozna Was z terminologią dotyczącą lin i węzłów oraz ze sztuką ich wiązania. Te umiejętności na pewno przydadzą się każdemu z Was w życiu codziennym.

Na wyspie zapraszamy do NatuBornholm.
Jest to wspaniałe multimedialne centrum przyrodnicze i edukacyjne, które oferuje:
- podróż w maszynie czasu,
- wiele atrakcji dla dzieci,
- kontakt z żywymi zwierzętami,
- przeskok w historii Ziemi przez 1200 mln lat!

W Centrum odnajdziecie puls Bornholmu, spotkacie się oko w oko z dinozaurem, przeżyjecie trzęsienie ziemi.

DRODZY UCZNIOWIE !

W NaturBornholm będziecie korzystać z różnych urządzeń, które będą pomocne w zdobywaniu przez Was wiedzy. Używając różnych przycisków, kółek i dźwigni wprawicie w ruch modele ilustrujące procesy zachodzące w naturze.
Na początku pójdziecie na wycieczkę z przewodnikiem na znajdujące się w pobliżu NaturBornholm Klintebakken. Jest tam słynna granica geologiczna, jedyne miejsce w Europie, w którym można jedną nogą stanąć na prekambryjskim gnejsie, a drugą na kambryjskim piaskowcu i w ten sposób „przeskoczyć” przez 1,2 miliarda lat! W pobliżu jest fragment skamieniałego dna morza sprzed 535 milionów lat z unikatowymi w skali światowej skamieniałymi odciskami meduz.
Uzbrojeni w wiedzę dotyczącą zachodzących przez miliony lat przemian geologicznych rozpoczniecie zwiedzanie Centrum. Najpierw przejdziecie przez Czarną Grotę przedstawiającą harmonię między czterema elementami natury: ziemią, ogniem, wodą i powietrzem. Później bedą czekały na Was inne atrakcje. Przewodnik wyjaśni, jak najlepiej wykorzystać interaktywne ekspozycje.

W budynku znajdują się trzy sale wystawowe.
Sala Odkryć to eksperymentarium, w którym pogłębicie swoją wiedzę. Interaktywne gry w efektowny sposób umożliwią poznanie bornholmskiej przyrody.
Zobaczycie też oryginalne odciski stóp jurajskich dinozaurów i ząb groźnego raptora.
Na Wyspie Aktywności weźmiecie udział w zajęciach inspirowanych przyrodą Bornholmu.

Maszyna Czasu to specjalne pomieszczenie, gdzie za pomocą animacji, światła i dźwięku będziecie podróżować 1700 milionów lat i poznacie geologiczną przeszłość wyspy.

Po wirtualnej podróży w maszynie czasu traficie do Sali Przeszłości, którą przejdziecie przez poszczególne okresy geologicznej historii Bornholmu i poznacie rozwój ewolucyjny zwierząt i roślin. Na swej drodze spotkacie jurajskie plezjozaury, drapieżnego dromeozaura i inne dinozaury żyjące niegdyś na Bornholmie. W kredowej lagunie czekają na Was żywe kajmany, żółwie i ryby spokrewnione z piraniami.

Sala teraźniejszości to informacje o krajobrazach wyspy, ogromne akwarium z bałtyckimi rybami, terraria z innymi żywymi zwierzętami, modele i eksponaty. Jest to fascynująca całość opisująca różnorodność przyrody Bornholmu oraz sposoby wykorzystywania jej zasobów przez człowieka.

DRODZY NAUCZYCIELE !

Wizyta w NaturBornholm stworzy Twoim uczniom możliwość wzięcia udziału w ciekawych zajęciach edukacyjnych w ramach nauczania przyrody, biologii i geografii.

NaturBornholm to nie jest park rozrywki ani tradycyjne muzeum. To nowa jakoś w sztuce przedstawiania świata wokół nas. NaturBornholm to miejsce, które naukę i zabawę łączy w atrakcyjną formę spędzania czasu.

Dzięki kontaktom ze światem nauki wszystkie najnowsze osiągnięcia, głównie z dziedziny paleontologii są prezentowane szerokiej publiczności właśnie w NaturBornholm.Wśród nich znaleziska unikatowe w skali światowe.

NaturBornholm to też centrum demonstracyjne, w którym prezentowane są różne sposoby wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz oszczędzania energii stosowane na Bornholmie. Multimedialne ekspozycje wyposażą uczniów w wiedzę na temat przyrody i geologii wyspy.

Zajęcia edukacyjne prowadzone w j. polskim przez biologa z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym, różne atrakcje i możliwość eksperymentowania uczynią proces nauczania ciekawym i dostarczą Twoim uczniom niezapomnianych przeżyć.

Celem wycieczki na Bornholm jest:
- zdobycie wiedzy na temat skandynawskich krajobrazów naturalnych i kulturowych,
- poznanie ciekawej i unikatowej przeszłości geologicznej wyspy Bornholm,
- zapoznanie się z realizowanymi na wyspie projektami mającymi na celu oszczędzanie energii i wykorzystanie jej odnawialnych źródeł,
- kształtowanie postaw proekologicznych,
- rozwijanie u uczniów zainteresowań przyrodniczych i geograficznych,
- wykorzystanie w praktyce znajomości języków obcych,
- rozwijanie umiejętności pracy uczniów w zespołach zadaniowych,
- integracja grupy.

Zajęcia edukacyjne w NaturBornholm trwają 3 godziny i składają się z dwóch części:

Wycieczki na Klintebakken, gdzie jest granica geologiczna wyznaczona linią Tornquista-Teiseyre´a, skamieniałe dno morskie sprzed 535 milionów lat i ślady epoki lodowcowej. Tam omawia się podstawowe procesy geologiczne mające wpływ na historię naturalną wyspy.

Wiedza praktyczna zdobyta w terenie zostanie ugruntowana i poszerzona w budynku Centrum, gdzie odbywa się druga część zajęć. Tutaj, w oparciu o multimedialne elementy ekspozycji, omawia się przeszłość geologiczną wyspy i na tym podłożu charakterystyczne cechy współczesnej przyrody Bornholmu.

Po zakończeniu zajęć z przewodnikiem jest przewidziany czas na indywidualne zwiedzanie. To bardzo ważny element wizyty w NaturBornholm dający możliwość samodzielnego działania i czas na wypełnienie przez uczniów jednej z kart pracy z ćwiczeniami. Można je dostać od przewodnika w Centrum.

W czasie pobytu w NaturBornholm będzie też czas na pracę w grupie. Wyposażeni w GPS uczniowie poprzez zabawę będą mogli utrwalić zdobyte w Centrum wiadomości.

Koszt wycieczki na Bornholm wynosi 200 zł od osoby. Nauczyciele bezpłatnie.

Cena obejmuje:
1. Rejs morski statkiem Kołobrzeskiej Żeglugi Pasażerskiej z Kołobrzegu do Nexø na duńskiej wyspie Bornholm.
2. Transport autobusowy z Nexø do centrum przyrodniczego NaturBornholm w Aakirkeby.
3. Zajęcia edukacyjne w NaturBornholm prowadzone w j. polskim przez biologa z doświadczeniem pedagogicznym.

Odwiedźcie największą atrakcję Bornholmu, centrum o dziesięcioletniej tradycji uhonorowane „czterema gwiazdkami”!

Zapraszamy w roku szkolnym w godzinach 10.00 – 17.00

Rezerwacja dla grup szkolnych:
[email protected], tel. +45 30916230
lub [email protected] tel. +48 943524301
Więcej informacji po polsku o NaturBornholm na www.naturbornholm.dk i www.bornpol.dk oraz o przyrodzie Bornholmu na www.bornholmsnatur.dk
Informacja i sprzedaż biletów na Bornholm:
Kołobrzeska Żegluga Pasażerska Spółka z o.o. ul. Morska 7, 78-100 Kołobrzeg
tel.: (094) 3524301, tel./fax.: (094) 3528920, [email protected] | www.kzp.kolobrzeg.pl