Atrakcje na Bornholmie

 
NATURBORNHOLM
 
Zwiedzanie Bornholmu warto rozpocząć od wizyty w NATURBORNHOLM – miejscu, gdzie można znaleźć inspirację do odkrycia wszystkich uroków bornholmskiej przyrody.
Ten wspaniały obiekt jest wszechstronnie przygotowany na odwiedziny rodzin z małymi dziećmi, młodzieży i dorosłych, grup zorganizowanych oraz wycieczek szkolnych. W lipcu 2005 roku NATURBORNHOLM otrzymał czterogwiazdkowy znak jakości. Wśród 75 największych atrakcji turystycznych Danii, poddanych ocenie przez Kapitułę DTA (Duński Turystyczny Znak Jakości), NATURBORNHOLM, jako jedyny na Bornholmie i jeden z 12 w całym kraju, może poszczycić się czterema gwiazdkami. Najwyższy znak – pięć gwiazdek mają dotychczas tylko LEGOLAND i TIVOLI.
NATURBORNHOLM oferuje: podróż w maszynie czasu, wiele atrakcji dla dzieci, kontakt z żywymi zwierzętami i przeskok w historii Ziemi przez 1200 milionów lat. W budynku znajdują się trzy sale wystawowe.
 • Sala odkryć to wielki plac zabaw – eksperymentarium, gdzie można pogłębić swoją wiedzę. Interaktywne gry, gdzie trzeba poruszyć pewne elementy, by zobaczyć pełny obraz danego zagadnienia, w efektowny sposób umożliwiają poznanie bornholmskiej przyrody.
Wykorzystując te gry, można np.:

-Fruwać razem z żurawiami nad Bornholmem.

-Przekonać się, że Bornholm zmieniał swoje położenie geograficzne.

-Zrozumieć mechanizm obiegu pierwiastków w przyrodzie.

-Obejrzeć pod mikroskopem budowę kamienia.

 • Na wyspie aktywności prowadzone są zajęcia inspirowane przyrodą Bornholmu. Może to być własnoręcznie wykonany zwór nadruku na koszulce, pocztówka przyrodnicza lub drewniana biżuteria.
 • Maszyna czasu to specjalne pomieszczenie, gdzie za pomocą animacji, światła i dźwięku będziecie podróżować 170 milionów lat wstecz i poznacie geologiczną przeszłość wyspy.
 • Po wirtualnej podróży w maszynie czasu traficie do Sali przeszłości, którą przejdziecie przez poszczególne okresy geologiczne historii Bornholmu i poznacie rozwój ewolucyjny zwierząt i roślin. Na swej drodze spotkacie jurajskie plezjozaury, drapieżnego dromeozaura i inne dinozaury żyjące niegdyś na Bornholmie. W kredowej lagunie czekają na was żywe kajmany, żółwie i ryby spokrewnione z piraniami.
 • Sala teraźniejszości to informacje wyświetlone na szeregu rozpiętych żagli, ogromne akwarium z bałtyckimi rybami, terrarium z innymi żywymi zwierzętami, modele i eksponaty. Jest to fascynująca całość, opisująca różnorodność przyrody Bornholmu oraz sposoby wykorzystania jej zasobów przez człowieka.
NATURBORNHOLM zaprasza na spotkanie z naturą w czasie i przestrzeni. Atrakcyjne ekspozycje, wspomagane wiedzą przewodników oraz współczesna technologia, zapewnią niezapomniane przeżycia. Będą one pomocne w głębszym zrozumieniu nie tylko historii bornholmskiej przyrody, ale i podstawowych procesów występujących w naturze. Umiejętne połączenie wiedzy, rozrywki i aktywnego udziału w eksperymentach pozwoli na długo zachować wspomnienia.
Tutaj poznawanie przyrody urzeka swoją prostotą.
W centrum pracuje polski przewodnik.
 
 
GOLF NA BORNHOLMIE
 
Bornholm jest wymarzonym miejscem dla osób lubiących grać w golfa. Panują tam idealne warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu. Pola golfowe usytuowane są pośród pól, lasów, jezior i skałek. Do dyspozycji turystów są trzy pola golfowe z 18 dołkami. Pola udostępnione są przez cały rok, jednak w sezonie konieczna jest wcześniejsza, najpóźniej jednodniowa rezerwacja. Każde z tych pól posiada odpowiednio przygotowaną bazę, to jest:
 • wypożyczalnię sprzętu,
 • szatnie z łazienkami dla graczy,
 • punkty gastronomiczne.
Oprócz tego istnieje możliwość skorzystania z nauki gry pod okiem trenera.
Bornholms Golf Klub – świetnie przygotowane pole, w sam raz dla wymagających amatorów. Położone jest na skraju Roone, gdzie wspaniale komponuje się z tamtejszym krajobrazem. Dogodne usytuowanie i osłonięcie dołków sprawia, że możliwe jest korzystanie z niego również podczas wietrznej pogody.
 
Nordbornholms Golf Klub Ro Golfbane – znajduje się w północnej części wyspy Bornholm. Jego wyjątkowe walory to własny, niepowtarzalny charakter, bogactwo wrzosów, lasów i niezwykły urok okolicznych zboczy klifowych.
 
Dueodde Golf Course – będąc w południowej części wyspy wypada skorzystać z oferty tutejszego pola golfowego, które położone jest bezpośrednio przy słynnej plaży Dueodde. Ze względu na swoiste warunki jest ono dobrym miejscem dla początkujących graczy.
 
 
WĘDKARSTWO
 
Naturalne warunki Bornholmu sprawiają, że często goszczą tutaj miłośnicy wędkarstwa. Sezon trwa tu niemalże cały rok, a złowić można wyjątkowe okazy ryb łososiowatych. Co roku organizuje się w Wielki Piątek – „Wielki Dzień Łososia”. Osoby chętne muszą podporządkować się tamtejszym zasadom wędkowania.
Wędkarze w wieku 18 – 67 muszą posiadać ważną kartę wędkarską, która jest do nabycia w biurach turystycznych, na poczcie i niektórych kempingach. Karta wędkarska jest dokumentem imiennym i należy ją posiadać przy sobie podczas wędkowania. Można ją kupić na następujący okres ważności:
- jednego dnia,
- jednego tygodnia,
- jednego roku.
Osoba wędkująca ma obowiązek znać wszystkie przepisy, jak również minimalną wielkość poszczególnych rodzajów ryb.
Wędkarstwo na Bornholmie to głównie łowienie dorszy z kutrów, ale niemniejszą atrakcją są połowy z brzegu. Spośród bogatej oferty wędkowania wymienić należy: łowienie troci na spinning lub muchę z brzegu, trolling za łososiem lub dorsze na pilkery.
 
NURKOWANIE NA BORNHOLMIE
 
Wody wokół Bornholmu są bardzo czyste, ze względu na brak przemysłu na wyspie oraz dbałość Duńczyków o środowisko. Wody cechują się dużą przejrzystością (10 – 15 m), dno jest skaliste, schodzące półkami w dół. Występuje zróżnicowana roślinność, od zarośli morszczynów pęcherzykowatych, występujących od 0 do 6 – 8 m, przez niżej występujące (7 – 15 m) krasnorosty, a zwłaszcza widliki. Między morszczynami spotyka się małe krewetki z rodzaju garnela. Poniżej, na poziomie około 20 m, dno jest piaszczyste, choć obficie usiane kamieniami i grzbietami podwodnymi. Można spotkać stronie i skarpa, będące czasem nie do odróżnienia od otaczającego piasku.
Wschodnie wybrzeże wyspy cechuje piaszczyste dno. W tej części Bałtyku można obejrzeć najciekawsze znaleziska: drewniane części wraków, liny, kotwice. Są również wraki w całości, jak np. żaglowiec „Ada”, który w 1867 roku zatonął w redzie portu w Svaneke. Wraki leżą na głębokościach umożliwiających bezpieczne zwiedzanie.
Proponujemy profesjonalną opiekę instruktora – przewodnika oraz załatwienie wszystkich niezbędnych formalności i zezwoleń.
Polecamy następujące miejsca do nurkowania:
 • Nurkowanie wrakowe na radzieckiej łodzi podwodnej. Jednostka klasy Whisky. Okręt zatonął z nieznanych przyczyn w 1989 roku, na głębokości 25 m. Podczas próby podnoszenia jednostka została przemieszczona na głębokość 38 m.
Lokalizacja: odległość ok. 2 km od miejscowości Vang. Na miejsce prowadzi polna ścieżka, na południe od portu jachtowego.
Rodzaj dna: głazy i rumowiska skalne, opadające stromo w dół do piaszczystego dna.
Atrakcje: resztki starego nabrzeża od północy, skąpo porośnięte roślinnością bryły granitowe oraz flądry na piaszczystym dnie.
Stopień trudności – średni
 
 • Groty Hammeren – fascynujące miejsce nurkowe. Groty są otwarte w górnej części, przez co eksploracja jest w zasięgu nawet mniej doświadczonych płetwonurków.
Lokalizacja: szczeliny w klifie na północ od portu Hammerhavn. Głębokość około 17 m. Ze względu na warunki świetlne, zalecane jest zabranie latarek. Odległość od brzegu to około 20 minut płynięcia na powierzchni.
Atrakcje: dwie podwodno – nawodne szczeliny skalne (głębsza o długości 35 m) oraz na zewnątrz morszczyny i krasnorosty.
 
 • Hullehavn – miejsce dobre dla początkujących nurków. Głębokość 28 m.
Atrakcje: duża różnorodność świata fauny i flory. Morszczyny, krasnorosty, flądry, babki, wargacze, krewetki. Na północ od północnego cypla znajdują się resztki nadpalonego drewnianego wraka.
 
 • Bolsharn harbor - głębokość 5 - 12 m.
Atrakcje: zróżnicowane ukształtowanie dna. Wąwozy i kamienie tworzą piękną, górską scenerię. Mnogość gatunków ryb.
 
 • Svenskenhavn – starodawny port dla małych jednostek.
Lokalizacja: parking Svenskenhavn, około 1,5 km na północ od Nexo. Zatoka z szynami do wodowania łodzi. Zejście do wody z brzegu odbywa się po kamieniach, wzdłuż szyn. Głębokość 23 m.
Rodzaj dna: głazy i płyty skalne, opadające tarasowo w dół. Na dole piasek i kamienie.
Atrakcje: morszczyny, krasnorosty, flądry, babki, krewetki. Na głębokości 22 m znajduje się drewniana płetwa sterowa, złamany maszt wraka oraz żelazna kotwica.
Stopień trudności – średni.

ŚCIEŻKI ROWEROWE

Ponad 230 kilometrów ścieżek rowerowych na tak niewielkiej wyspie mówi samo za siebie. Tu wszędzie można dojechać rowerem. Nie na wyrost Bornholm jest nazwany rajem dla rowerzystów. Dodatkowym atutem jest stan nawierzchni, tu po prostu asfalty są równe jak stół i nie znajdzie się w nich dziury, a wysoka kultura powoli jeżdżących kierowców daje poczucie bezpieczeństwa na publicznych drogach wyspy. Wszystkie ścieżki są oznaczone w charakterystyczny sposób zielonymi tablicami informacyjnymi i nie sposób na nich zabłądzić. Dla średnio zaawansowanego kolarza zwiedzanie całej wyspy zajmie około 5-6 dni, dlatego krótki rowerowy urlop na Bornholmie jest zdrowym i właściwym pomysłem na wypoczynek od maja do września. Na wyspie działa wiele wypożyczalni rowerów (Cykeludlejning) gdzie można wypożyczyć rower na jeden lub kilka dni. Rowery wypożyczać można również na niektórych kempingach czy w hotelach. Cena wypożyczenia rowerów jest wszędzie podobna i orientacyjnie wynosi 65 – 100 DKK za 1 dzień. Na sieć bornholmskich dróg rowerowych składają się: obwodnica wyspy – droga rowerowa nr 10 oraz drogi regionalne 21, 22, 23, 24, 25, 26. Odległości pomiędzy skrajnymi punktami wyspy nie są duże, z północy na południe ok. 40 km, a ze wschodu na zachód ok. 30 km. Obwodnica wyspy ma długość ok. 105 km.

Źródło: Wydawnictwo Turystyczne „Plan” (www.galileos.pl)